Konwerter z kalendarza gregoriańskiego na juliański

Nasz internetowy konwerter dat na kalendarz juliański zapewnia łatwy i wygodny sposób przeliczania zwykłych dat na daty zgodne z kalendarzem juliańskim. Kalendarz juliański, oparty na roku słonecznym, jest systemem chronologicznym stosowanym w różnych dziedzinach, w tym w badaniach historycznych i astronomicznych.

Przykład zastosowania konwertera online z kalendarza gregoriańskiego na juliański:

1. Użytkownik wprowadza zwykłą datę, na przykład 26 lutego 2024 r.
2. Klika przycisk „Konwertuj”.
3. Nasz konwerter natychmiast wyświetla odpowiednią datę w kalendarzu juliańskim, na przykład 13 lutego 2024 r. według kalendarza juliańskiego.

Kalendarz juliański został wprowadzony przez Juliusza Cezara w 46 r. p.n.e.. Został on rzekomo opracowany przez egipskich astronomów (aleksandryjskich astronomów kierowanych przez Sozigena), ale został nazwany jego imieniem. Ostateczną formę przyjął w 8 r. n.e. Rok rozpoczynał się 1 stycznia, ponieważ to właśnie tego dnia wybrani konsulowie obejmowali urząd, a potem, jak wiemy, było 12 miesięcy, 365 dni, czasem 366.

Kalendarz juliański nadal pozostaje w tyle za kalendarzem gregoriańskim o jeden dzień na sto lat (jeśli rok nie jest podzielny przez 4 bez reszty) lub o trzy dni na 400 lat. W XX wieku różnica ta osiągnęła 13 dni.

Należy również zauważyć, że przed 15 października 1582 r. kalendarz gregoriański w zasadzie nie istniał, więc nie ma sensu mówić o datach gregoriańskich odpowiadających wcześniejszym datom juliańskim, chociaż można je ekstrapolować w czasie.

Dodaj komentarz