Konwerter z kalendarza gregoriańskiego na kalendarz islamski (Hijra)

Podczas gdy kalendarz gregoriański jest szeroko stosowany w świecie zachodnim i na arenie międzynarodowej do celów cywilnych, kalendarz islamski, znany również jako kalendarz Hijri, jest używany przez muzułmanów na całym świecie do obrzędów religijnych i wydarzeń kulturalnych.

Liczenie Hidżry

Jak każdy inny kalendarz, kalendarz muzułmański ma swoje własne charakterystyczne cechy. Rok według kalendarza muzułmańskiego obejmuje również 12 miesięcy, co jest być może jedyną rzeczą, która łączy go z wersją chrześcijańską. „Rzeczywiście, liczba miesięcy u Allaha wynosi dwanaście. Zostało to zapisane w Piśmie Świętym w dniu, w którym Allah stworzył niebiosa i ziemię. Cztery miesiące z nich są zakazane. Jest to religia sprawiedliwa i dlatego nie czyńcie sobie w nich niesprawiedliwości. Walczcie z niewiernymi wszyscy razem (lub wszyscy razem), tak jak oni walczą z wami wszyscy razem (lub wszyscy razem). Wiedz, że Bóg jest z bogobojnymi” (Koran, werset At-Taubah (Modlitwa) 9:36).

Należy rozumieć, że dzień według kalendarza muzułmańskiego jest określony przez miesiąc. Z tego powodu kalendarz jest księżycowy. W rezultacie liczba dni w roku jest zmniejszona do 355 lub 354, w przeciwieństwie do obecnych 365 (366).

Tak więc, jeśli przekonwertujesz hidżrę na kalendarz gregoriański, zauważysz, że początek miesięcy będzie się stale przesuwał, podobnie jak data Nowego Roku. Przy okazji należy zauważyć, że Nowy Rok nie jest świętem dla muzułmanów, tak jak dla reszty świata. Jak wiadomo, tylko dwa wydarzenia są uważane za święta dla muzułmanów: dzień postu (Eid al-Fitr) i święto ofiary (Eid al-Adha).

Znaczenie hidżry dla wierzących

Należy zauważyć, że muzułmanie mają 4 zakazane miesiące w roku, które wymagają od wierzącego specjalnego zachowania. Znajomość kalendarza księżycowego pozwala ściśle przestrzegać wymogów religii i Sunny Proroka (niech Allah go błogosławi i obdarzy pokojem).

Nazwa (po polsku) Nazwa (po arabsku) Znaczenie
Muharram محرّم Święty i zakazany miesiąc, podczas którego zakazane są wyprawy wojenne i bitwy.
Safar صفر Pochodzi od słowa „safar” – żółty, ponieważ w tym miesiącu liście zaczynają żółknąć.
Rabi al-awwal رَبيع الأوّل „Pierwszy wiosenny miesiąc” (od słowa „rabi” – wiosna).
Rabi as-sani ربيع الثاني‎‎ „Druga wiosna”. Używana jest również nazwa Rabi al-Akhir – „ostatnia wiosna”.
Dżumada al-ula جُمادى الأولى „Zimny miesiąc”. Od słowa „dżumada” – zamarzać, krzepnąć. Używana jest również nazwa Dżumada al-Awwal.
Dżumada as-sani جمادى الثاني‎ Słowo „dżumada” jest używane do określenia wyschniętych ziem. Używana jest również nazwa Dżumada al-Akhir.
Radżab رَجَب „Wstrzymywanie się od przemocy”. W tym miesiącu, podobnie jak w Muharramie, zakazane są działania wojenne i wyprawy.
Sza’ban شَعْبان Od słowa „taszaba” – rozprzestrzeniać się, dzielić. Miesiąc, w którym Arabowie wyruszali na wyprawy wojenne i bitwy z różnych kierunków.
Ramadan رَمَضان Od słowa „ar-ramda” – rozżarzony, palący, upalny. Święty miesiąc muzułmanów, miesiąc objawienia Koranu i postu.
Szawwal شَوّال Od słowa „Taszawwala” – potrzeba mleka wielbłądzego. Miesiąc wędrówki.
Zu al-kada ذو القَعْدة „Miesiąc osiadłości”. Święty miesiąc, podczas którego zaprzestawano wędrówek i działań wojennych.
Zu al-hidżdża ذو الحِجّة Miesiąc pielgrzymki do Mekki.

Warto zauważyć, że dość trudno jest określić, który jest rok według kalendarza muzułmańskiego. Pomimo faktu, że data rozpoczęcia odliczania jest znana – 622, problemu nie da się rozwiązać poprzez proste odejmowanie, ponieważ, pamiętajmy, nadal istnieje przesunięcie w dniach. Można to obliczyć samemu, ale zajmie to dużo czasu. Dlatego przedstawiamy samouczek online gry hijra.

Dodaj komentarz